عینک آفتابی

آشنایی با عینک فتوکرومیک

عینک فتوکرومیک

تکنولوژی فتوکرومیک قادر به تنظیم نور است یعنی عینک های فتوکرومیک بر اساس طراحی ویژه‌ای که دارند، در شرایط نور زیاد، عینک‌ها تیره‌تر و در شرایط نور کم، روشن‌تر می‌شوند. این عدسی‌ها دارای مزایا و معایب متعددی هستند که در ادامه به طور دقیق برایتان توضیح خواهیم داد. بنابراین، شما را به همراهی با فروشگاه اینترنتی عینک دیدگان تا انتهای مطلب دعوت می‌کنیم.

بیشتر ما با عینک‌های فتوکرومیک آشنا هستیم. عدسی های فتوکرومیک یا همان عینک‌های خورشیدی هوشمند، از جمله نوآوری‌های پزشکی و فناوری است که در طول سالیان متمادی توسعه یافته است. این عینک‌ها به طور هوشمند بر اساس مقدار دریافتی اشعه ماوراء بنفش، رنگ خود را تغییر می‌دهند. هر چه مقدار این اشعه بیشتر باشد، شیشه فتوکرومیک تیره‌تر می‌شود. به همین دلیل در روزهای بارانی و ابری نیز مشاهده می‌شود که رنگ لنز تغییر می‌کند. جالب است بدانید که لنز فتوکرومیک به عنوان لنز تطبیق‌دهنده نور یا لنز هوشمند نیز شناخته می‌شود.

عینک فتوکرومیک

تاریخچه لنزهای فتوکرومیک

لنزهای فتوکرومیک برای اولین بار در دهه 1960 میلادی توسط شرکت Corning Glass Works به بازار عرضه شدند. این شرکت، از سال 1959 به تحقیقات و توسعه در زمینه لنزهای فتوکرومیک پرداخت و در سال 1964 نخستین محصول خود را با نام “Corning SunSensors” روانه بازار کرد. این لنزها در ابتدا به عنوان لنزهای خورشیدی مورد استفاده قرار می‌گرفتند و تنها در حضور نور خورشید تاریک می‌شدند.

در سال‌های بعد، تکنولوژی لنزهای فتوکرومیک بهبود یافت و قابلیت تغییر رنگ بر اساس شدت نور به آن اضافه شد. این لنزها با استفاده از یک عامل شیمیایی به نام “سولفید نیکل” ساخته می‌شدند که در مواجهه با نور خورشید، رنگ آن تغییر می‌کرد. با افزایش تقاضا برای این لنزها، شرکت‌های دیگری مانند Transitions Optical و Photochromic Technologies به بازار وارد شدند و محصولات متنوعی را عرضه کردند.

در دهه 1990، فناوری لنزهای فتوکرومیک بهبود یافت و لنزهای جدیدی با زمان تغییر رنگ کوتاه‌تر و رنگ‌های متنوع‌تر عرضه شد. همچنین، لنزهای فتوکرومیک با استفاده از فناوری نانو و پوشش‌های خاص، قابلیت محافظت از چشمان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید را نیز بهبود بخشیدند.

 

امروزه، لنزهای فتوکرومیک به عنوان جایگزینی مناسب برای عینک‌های خورشیدی و عینک‌های طبی شناخته می‌شوند. این لنزها به دلیل قابلیت تغییر رنگ خودکار و محافظت از چشمان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، بسیار محبوب هستند. همچنین، این لنزها به عنوان یک لوازم جانبی مد و فشن نیز مورد توجه قرار گرفته‌اند، زیرا امکان انتخاب رنگ و سایه مختلف برای لنزها وجود دارد.

با توجه به مزایای لنزهای فتوکرومیک، استفاده از آنها در حال افزایش است. این لنزها به راحتی قابل تنظیم به شرایط مختلف مانند رانندگی در آفتاب، کار با وسایل دیجیتال و رانندگی در شب هستند. همچنین، استفاده از این لنزها می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های چشمی نظیر آب مروارید نیز موثر باشد.

همچنین باید به یاد داشت که با خرید عینک فتوکرومیک، نیازی به عینک دودی نخواهید داشت. در ابتدای این مقاله به توضیح نحوه کار لنز فتوکرومیک پرداخته شده است و در ادامه به شما توضیح داده می‌شود که چرا باید این عینک را انتخاب کنید و مزایا و معایب آن چیست.

 

 کارکرد و دلایل اسفاده از عینک های فتوکرومیک

عدسی فتوکرومیک دارای عملکرد هوشمندانه‌ای است و به منظور کمک به بشریت اختراع شده است. در محیط داخل منزل، عینک فتوکرومیک کاملاً شفاف است، اما واکنش‌های شیمیایی در مولکول‌های لنز به دلیل تاثیر پذیری از اشعه ماورا بنفش خورشید، باعث تغییر رنگ لنزها می‌شود.

استفاده از عینک فتوکرومیک می‌تواند به دلایل مختلفی انجام شود. یکی از مهم‌ترین دلایل آن محافظت از چشم‌ها در برابر عوامل مختلف نظیر نور خورشید و نور آبی است. برخی از افراد نیز حساسیتی نسبت به نور خورشید دارند و این عینک برای جلوگیری از خشکی چشم، انتخاب مناسبی است.

بطور کلی، تشخیص توسط متخصص معمولاً باعث استفاده افراد از این نوع عینک می‌شود. همچنین برخی مشکلات بینایی نیز نیاز به استفاده از این نوع لنز ایجاد می‌کند.

عینک فتوکرومیک تقریباً برای هر فرد و در هر شرایطی مناسب است. سن نیز در استفاده از این لنزها مهم نیست. اگر به سلامت چشم‌های خود اهمیت می‌دهید، استفاده از این نوع لنز را جدی بگیرید. همچنین، می‌توانید به فروشگاه عینک دیدگان مراجعه کنید و از تنوع و کیفیت بالای محصولات بهره مند شوید.

عینک فتوکرومیک

مزایای خرید لنز فتوکرومیک عبارتند از:

۱- مقرون به صرفه‌تر از خرید عینک‌های جداگانه مانند عینک آفتابی و عینک طبی.

۲- عدم نیاز به تعویض عینک در شرایط مختلف، مانند رانندگی، در آفتاب و در کار با وسایل دیجیتال.

۳- محافظت از چشمان در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و جلوگیری از بیماری‌های چشمی نظیر آب مروارید.

۴- امکان انتخاب رنگ و سایه متفاوت برای لنزها، که برای علاقه‌مندان به مد و فشن جذاب است.

۵- مناسب برای رانندگی در شب و بهبود دید در شرایط نور کم.

 

معایب لنز فتوکرومیک شامل:

۱- عملکرد ضعیف در فضاهای بسته و خودرو که اشعه ماوراء بنفش عبور نمی‌کند.

۲- کیفیت لنز بستگی به مارک و شرکت سازنده دارد و باید از شرکت معتبر خرید شود.

۳- تأخیری کوچک در تغییر رنگ لنز در دماهای پایین.

 

در نتیجه مطالب ذکر شده، تکنولوژی فتوکرومیک با توانایی تنظیم نور و قابلیت تغییر رنگ خود به عنوان یک ابداع پزشکی و فناوری مورد توجه قرار گرفته است. با استفاده از عینک های فتوکرومیک، می توان در هر شرایط نوری از محافظت مناسب برخوردار بود و بسیاری از مشکلات چشمی را پیشگیری کرد. با توسعه فناوری، امکانات و کاربردهای این لنزها در آینده نیز بهبود خواهد یافت.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *